Włosy problematyczne
W dzisiejszej, drugiej części kompendium naturalnych metod na zdrowe włosy (pierwszą znajdziesz klikając tutaj), znajdziesz informacje na temat sposobów radzenia sobie z włosami problematycznymi.
Przy każdym z problemów dotyczących twoich włosów, prawidłowa pielęgnacja włosów może być zupełnie inna. W zależności od rodzaju włosów, inne etapy pielęgnacji są najważniejsze.
Zaskakujące jest to, że przy włosach suchych najważniejszym zabiegiem będzie szczotkowanie (!). Natomiast przy włosach tłustych, najważniejsze będzie odpowiednio częste i prawidłowe mycie.
Nie oznacza to, że wystarczy stosować tylko ten jeden najważniejszy zabieg. Ważne jest zastosowanie właściwego dla rodzaju włosów programu pielęgnacji, co często wymaga zmiany nawyków.
WŁOSY SUCHE – JAK POPRAWIĆ ICH KONDYCJĘ?
Suche włosy występują zwykle w parze z suchą cerą, gdyż czasami jest to uwarunkowane genetycznie. Często jednak włosy są przesuszone w wyniku traktowania ich środkami chemicznymi (farbowanie, trwała), zbyt częstego przebywania na słońcu bez okrycia głowy, stosowania zbyt wysokiej temperatury podczas suszenia suszarką czy przebywania w przegrzanych zimą pomieszczeniach.
Szczotkowanie
To zabieg podstawowy przy włosach suchych – pozwala na pobudzenie krążenia w skórze głowy, lepszy metabolizm i stymuluje gruczoły produkujące serum, które nadaje włosom sprężystość i chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Włosy najlepiej szczotkować miękką szczotką, zwieszając głowę w dół.
Mycie
W wypadku włosów suchych ważniejsze od samego mycia jest to, co robimy przed i po umyciu. Dobrze jest, przynajmniej na 10 min. przed myciem nałożyć oliwę z oliwek na najstarsze końce włosów.
Włosy suche myje się tak często jak to jest potrzebne, czyli kiedy są brudne. Unikaj wszelkich środków, które dodatkowo mogą je odtłuścić. Stosowane szampony rozcieńczaj wodą i nigdy nie nakładaj szamponu wprost z butelki na włosy. Dobrze jest po myciu stosować płukanki wypłukujące pozostałości wapnia obecnego w wodzie. Pomaga w tym dodawanie do płukania soku z cytryny lub octu najlepiej owocowego.
Gdy nadchodzi czas umycia włosów, ale nie są bardzo brudne oraz nie nałożyłaś na nie przed myciem żadnego olejku, możesz je umyć zrobionym samodzielnie szamponem z żółtka. W zależności od długości włosów, weź jedno lub dwa żółtka, dodaj sok z połowy cytryny i umyj tak jak zwykłym szamponem. Po takim myciu, spłucz włosy bardzo dokładnie, aby nie pozostały w nich żadne fragmenty żółtka ani cytryny.
Uwaga! Jest to bardzo delikatny i bardzo odżywczy szampon, ale nie zmyje olejków ani tłuszczu, więc nie nadaje się do mycia włosów już przetłuszczonych. Można go używać na włosy „prawie już brudne”.
Płukanki z ziół znacząco mogą poprawić stan. Rób płukanki z liści gruszy, pokrzywy, rumianku oraz podbiału. Jak zrobić płukankę? Na 15 minut przed myciem, zrób napar, podobnie jak parzysz herbatę. To najszybszy i najprostszy sposób.
Przy suszeniu włosów suchych suszarką staraj się używać jak najniższej temperatury. Jeśli nie musisz szybko wysuszyć włosów, nie używaj suszarki – najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej.
Przy zawijaniu włosów na wałki, na końcówki włosów możesz stosować bibułki używane do samodzielnie wykonywanych papierosów. Bibułki ochronią końcówki włosów przed wysuszeniem i ułatwią układanie.
Przy suchych włosach, raczej nie stosuj trwałej i nie rozjaśniaj, ani nie farbuj włosów – to pogłębi twój problem.
Jeżeli dokucza ci nazbyt ściągnięta skóry głowy, możesz sobie zrobić kilkuminutowy delikatny masaż palcami – pomaga w odzyskaniu poczucia komfortu na skórze głowy, a przy okazji dotleni mózg i rozjaśni myślenie.
Przy suchych włosach zalecane jest stosowanie maseczek odżywiająco-nabłyszczających, żółtkowych i olejowych. Przepisy na nie znajdziesz w części pierwszej kompendium.
WŁOSY TŁUSTE – JAK POPRAWIĆ ICH KONDYCJĘ?
Jeśli musisz myć włosy częściej niż co 5 dni, oznacza to że przetłuszczają się szybciej niż powinny. Tłuste włosy często występują razem z tłustą cerą i skórą na całym ciele, gdyż wszystkie gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość tłuszczu. Do tej nadprodukcji dochodzi następny problem, jakim jest suchy łupież.
Jeżeli jest to sprawa wrodzona lub dziedziczna, niewiele można z tym zrobić. Jednak stosując regularnie naturalne sposoby, możesz sytuację poprawić na tyle, aby przez 5 dni były suche i puszyste.
W naturalnych metodach dbania o włosy tłuste, nie poleca stosowania kuracji odtłuszczających, dlatego że prowadzi to odwrotnego skutku. Tak pobudzana skóra głowy produkuje tłuszcz coraz intensywniej, odtłuszczane są włosy, które często przechodzą w kolejny problem: przesuszenie. W efekcie masz suche włosy, które przetłuszczają się szybko przy głowie oraz suchy łupież. A włosy smutno zwisają w strąkach.
Nim doprowadzisz włosy do dobrego stanu, może lepiej zdecydować się na krótką fryzurkę, o którą łatwiej będzie zadbać. Szkoda. Wiem, ale dłuższe włosy w tym stanie wyglądają nieatrakcyjnie.
Unikaj jakiegokolwiek ciasnego związywania włosów, zawiązywania chustek, ciasnych czapek czy kapeluszy – za bardzo dociskają włosy do skóry.
Przy włosach tłustych najważniejsze jest odpowiednio częste mycie. Włosy myjemy tak często jak to jest konieczne, nawet codziennie czy co drugi dzień. Rzadsze mycie szkodzi bardziej niż mycie częstsze, ponieważ nagromadzony tłuszcz przyciąga bakterie, co może doprowadzić do podrażnień i egzem.
Używane szampony należy mocno rozcieńczać, aby nie pobudzać gruczołów łojowych.
Niektórzy zalecają mycie żółtkiem, ale nie należy tego robić zbyt często, gdyż żółtko bardzo zmiękcza włosy. Nazbyt miękkie włosy, które się szybko przetłuszczającą, są bliżej skóry głowy, co powoduje jeszcze szybsze przetłuszczanie.
Do każdego płukania dodawaj sok z połówki cytryny lub ocet owocowy.
Po każdym myciu stosuj jedną z płukanek ziołowych: rozmarynową, skrzypową, podbiałową lub tymiankową.
Rozmaryn – rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje szybszy przepływ krwi i odpływ tłuszczu z gruczołów, dzięki czemu jest go mnie do wydzielania na zewnątrz i pory nie zatykają się.
Skrzyp – działa leczniczo przy skórze skłonnej do podrażnień.
Podbiał – zawiera siarkę, która działa hamująco na wytwarzanie tłuszczu przez gruczoły.
Tymianek – oczyszcza i dezynfekuje.
JAK ZROBIĆ PŁUKANKĘ ZIOŁOWĄ?
Podobnie jak herbatę. Nie ma konieczności utrudniania sobie tego zadania przez gotowanie ziół. Można je po prostu zaparzyć. Po zalaniu wrzątkiem nakryj je spodeczkiem. Gdy płyn osiągnie temperaturę ciała, odcedzasz przez papierowy filtr kawowy.
Uzyskaną płukanką powoli polewasz włosy, wmasowując ją w skórę głowy. Nie spłukujesz.
Nie nakręcaj mokrych włosów na wałki, poczekaj aż lekko przeschną – skróci to czas ich trzymania na wałkach i naciągania.
Im bardziej skóra jest pobudzana, tym bardziej intensywnie pracują gruczoły łojowe. W związku z tym, przy włosach tłustych nie stosujesz ani szczotkowania, ani masażu skóry głowy.
Dobrze jest stosować wodę hamamelisowi, która lekko dezynfekuje i reguluje pracę gruczołów łojowych.
W celu pielęgnacji skóry głowy, poleca się maseczki cytrynową i z olejku ziołowego.
ŁAMLIWE KOŃCÓWKI – JAK SIĘ ICH POZBYĆ?
Dotyczy to zarówno włosów naturalnych jak i preparowanych. Wystarczy, że włos ulegnie załamaniu podczas nawijania na wałki – będzie się już obłamywał. Farbowanie, rozjaśnianie, trwała sprzyjają niszczeniu końcówek włosów i ich rozdwajaniu.
Jeżeli dotyczy to również bardzo krótkich włosów, zasięgnij porady lekarza, ponieważ takie zjawisko ma podłoże zdrowotne i żadne zabiegi kosmetyczne nie pomogą.
Stosowanie środków odżywiających czy natłuszczających ma działanie jedynie doraźne. Może okresowo poprawić sytuację. Jedyną skuteczną metodą jest obcięcie końcówek.
WŁOSY CIENKIE – JAK POPRAWIĆ ICH KONDYCJĘ?
Unikaj wszystkiego co może powodować elektryzowanie i rozsypywanie się włosów. Nie stosuj szczotek i grzebieni z tworzyw sztucznych. Nie stosuj lakierów, które mają tendencję do sklejania włosów.
Jeżeli Twoje włosy elektryzują się, pomoże przeciągnięcie po nich lekko wilgotnymi dłońmi.
Stosuj często maseczki i płukanki odpowiadające twojemu rodzajowi włosów. To znaczy oprócz tego, że są cienkie, są pewnie suche, przetłuszczające się lub normalne.
WYPADANIE WŁOSÓW
Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy wypadanie włosów u ciebie jest spowodowane przyczynami zdrowotnymi, przeanalizuj czy nie popełniasz błędów pielęgnacyjnych, które są łatwe do wyeliminowania.
Co może być powodem wypadania włosów? Ścisłe, częste związywanie włosów, spanie z włosami nawiniętymi na wałki czy papiloty, używanie bezpośrednio na włosy stężonego szamponu czy suszenie suszarką bardzo gorącym nawiewem.
Szybka kuracja wzmacniająca
1. Szklanką octu owocowego, zalej garść suszonych pokrzyw. Po 15 minutach, przecedź przez filtr kawowy. Takim lotionem przemywaj skórę głowy co drugi dzień.
2. W tej samej kuracji ważne jest użycie również olejku z korzenia łopianu. Jak zrobić olejek sprawdź w części pierwszej.
3. Przed zaśnięciem wypijaj letnią herbatkę ze skrzypu polnego.
4. Co rano wypij na pusty żołądek szklankę świeżego soku z rzeżuchy. Możesz jednocześnie włączyć rzeżuchę do codziennej diety.
JAK POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻU
Łupież suchy nie jest prawdziwym łupieżem – są to maleńkie drobinki skóry. Właściwym łupieżem jest łupież tłusty, który jest zwykle zaskorupiały i ma kolor żółtawozielonkawy. Jeżeli do tego masz łatwo przetłuszczające się włosy, zasięgnij porady lekarza, gdyż takie połączenie może świadczyć o występującym w organizmie poważnej chorobie.
Często występujące swędzenie wywołane zalegającą łuszczącą się skórą, może zachęcać do drapania, przez co mogą powstać drobne ranki, a w nich infekcje i egzemy.
Jak sobie radzić z łupieżem? Przede wszystkim pedantycznie czyścić szczotki i grzebienie. Myć włosy tak często jak to jest koniecznie, używać płukanek ziołowych właściwych dla swojego typu włosów.
Przy łupieżu można sobie pomóc używając wody hamamelisowej lub płynu arnikowego, w celu dezynfekowania skóry głowy, lub olejku z korzenia łopianu.
Płyn z arniki – odświeża skórę głowy i łagodzi zaognienia
2 garści suszonych liści pokrzywy, spirytus, 20 kropli z nalewki z arniki, 0,5l wody destylowanej.
Pokrzywy zakrapiamy spirytusem i zalewamy wodą destylowaną, aż do całkowitego przykrycia pokrzyw. Czekamy 2 dni. Filtrujemy przez papierowy filtr do kawy. Dodajemy 20 kropli nalewki z arniki.
Olejek ziołowy z korzenia łopianu
15 g korzenia łopianu umieszczasz w ciemnym szklanym naczyniu, zalewasz 100 g oliwy z pestek winogron (lepszy od oliwy z oliwek, bo rzadszy). Dokładnie zamykasz, stawiasz w ciepłym miejscu i czekamy 2 tygodnie. Odcedzasz. Przechowujesz cały czas w ciemnym szkle.
Olejek wmasowujesz w skórę głowy przed myciem, zakładasz czepek kąpielowy. Po 20 minutach myjesz włosy.
Płukanki
Polecane płukanki ziołowe z tymianku, rumianku, podbiału czy szałwii. Szałwii nie stosuj przy włosach blond, gdyż je lekko przyciemni.
Tonik miętowy
Garść suszonych liści mięty zalewasz 1 szklanką octu owocowego i 2 szklankami wody. Podgrzewasz 20 minut. Odcedzasz przez papierowy filtr do kawy. Wmasowujesz w skórę głowy przed myciem.
Przy łupieżu suchym dobre efekty daje stosowanie toniku z otrąb pszennych oraz maseczki z żółtka.
1 garść otrąb zalewasz 1 szklanką wody. Gotujesz przez 15 minut. Wywar wmasowujesz w skórę głowy na pół godziny przed myciem. Zmywasz ciepłą wodą.
JAK PRZYSPIESZYĆ POROST WŁOSÓW
Przepisy z naturalnej apteki.
Olejek rycynowy przyspiesza porost włosów
Olejek rycynowy nanosisz na skórę głowy i włosy, następnie zawiń głowę w folię i ręcznik, potrzymaj na włosach min. 20 min.
Drożdże
Codziennie ok. 1/4 kosteczki zalej połową szklanki wrzącej wody, poczekaj aż wystygnie i wypij.
Tonik ziołowy na porost włosów – do włosów ciemnych
Suche liście pokrzywy, liście orzecha włoskiego, liście brzozy, liście dzikiego czarnego bzu
oraz łodygę jaskółczego ziela – w takich samych proporcjach, zalej zimną wodą. Podgrzej doprowadzając prawie do wrzenia i pozostaw na 3 minuty do naciągnięcia.
Używaj do spłukiwania włosów. Pozostaw do wysuszenia.
Maseczka żółtkowo-cytrynowa
Do miseczki dodaj 1 żółtko i sok z połowy cytryny – to proporcje do włosów półdługich. Przy dłuższym zwiększ ilość składników proporcjonalnie. Mieszaj powoli, aż uzyskasz konsystencję majonezu. Nałóż maseczkę na włosy, załóż czepek kąpielowy i okręć głowę gorącym ręcznikiem. Poczekaj przynajmniej 10 minut. Zmyj włosy minimum 2 razy. Dzięki temu włosy są zdrowsze i szybciej rosną
Piwo
Płukanie włosów piwem powoduje, że włosy szybciej rosną, są zdrowe i silne. To wszystko za sprawą chmielu. Piwo zapewnia włosom miękkość i ułatwia ich układanie. Do płukanki wystarczy pół butelki jasnego piwa, a może nawet mniej, w zależności od długości włosów.
Pamiętaj, aby używać piwa ogrzanego – nie prosto z lodówki.
Płukanka piwna modelująca
Piwo zastąpi piankę do układania włosów.
Po myciu zwilż włosy roztworem 1/4 szklanki jasnego piwa i 1/4 szklanki wody. Ułóż fryzurę jak zwykle.
Kosmetyki z naturalnej apteki na porost włosów
Witamina E
Poprawia odżywienie cebulek i pobudza wzrost nowych włosów.
Czarna rzodkiew
Szczęśliwie można już ją kupić w sklepach. Pobudza porost włosów dzięki zawartości dużej ilości łatwo przyswajalnej siarki. Rzepę utrzyj na tarce, sok wyciśnij i wieczorem wcieraj w skórę głowy. Rano umyj włosy. Hamuje wypadanie, wzmacnia, uruchamia uśpione cebulki.
Żółtko jajka
Dobrze nawilża i regeneruje strukturę włosa. Wzmacnia zniszczoną czuprynę dzięki zawartości witaminy A i działaniu niezwykle skutecznych protein jajecznych. Ma również korzystny wpływ na porost włosów.
Skrzyp polny
Pogrubia i dodaje włosom objętości, zawiera krzemionkę – jeden z budulców włosa. Przyśpiesza wzrost. Może sprawić, że w ciągu kilku miesięcy włosy urosną o kilkanaście centymetrów.
Szałwia
Odżywia cebulki włosowe, przyspiesza porost włosów. Poza tym przyciemnia włosy, nadaje im głęboki brązowy kolor.
Pokrzywa
Pobudza mieszki włosowe do intensywniejszej pracy.
Wzmacnianie naturalnego koloru
Istnieją naturalne metody wzmacniania koloru włosów – wiele roślin leczniczych pod wpływem temperatury wydziela barwniki, które mogą być wykorzystane do ich barwienia.
W każdym wypadku podaną ilość ziół dodajesz do 0,5l wrzącej wody, następnie zmniejszasz płomień pod garnkiem na minimalny i czekasz ok. 20 minut, aż zioła oddadzą swoje bezcenne składniki wodzie.
Przecedzasz wywar przez papierowy filtr do kawy i wyciskasz zioła – po gotowaniu zostanie ok. 1 szklanki wywaru. W ciepłym jeszcze wywarze rozpuszczasz 1 łyżeczkę miodu. Podane proporcje są wystarczające dla włosów półdługich – jeśli masz krótsze, zmniejsz ilość składników proporcjonalnie.
Włosy brązowe – 1 lub 2 garści łupin orzecha włoskiego lub 2 garści suszonego karczocha.
Włosy blond – dwie garści kwiatów rumianku rzymskiego, lub skórki niepryskanych cytryn, lub 1 garść korzenia rabarbaru (jeżeli włosy były poprzednio farbowane chemicznie, należy wcześniej sprawdzić działanie).
Włosy rude – 1 garść czerwonego drzewa sandałowego lub kory drzewa quebracho.
Włosy siwe – 2 garści płatków chabru lub 1 garść fioletowych płatków kwiatu malwy (malwę dodać do wody zimnej, gdyż tylko w ten sposób oddaje ona kolor).
Wzmacniaczy tych używa się tak jak płukanek – wmasuj je równomiernie we włosy. Włosy uzyskują lepszy kolor i łatwiej się rozczesują. Przez to, że wzmacniacze kolorów działają dobroczynnie na włosy i skórę głowy można je stosować dowolnie często.
NATURALNE FARBOWANIE WŁOSÓW
Coraz częściej interesujemy się naturalnymi metodami farbowania włosów, gdyż rośnie nasza świadomość niekorzystnego wpływu silnych chemicznych farb i koloryzatorów do włosów.
Pewnie zadajesz sobie pytanie „Czy jest możliwe naturalne farbowanie włosów?”, które jednocześnie je wzmocni i będzie działać przeciw wypadaniu?
Jeżeli nie chcesz stosować barwników naturalnych, to w trosce o swoje włosy przynajmniej nie stosuj farb chemicznych zbyt często.
Poniższe mieszanki z ziół i naturalnych składników mogą intensywnie barwić włosy, ale pamiętaj o tym, że każdy włos inaczej przyjmuje farbę. Aby upewnić się na sto procent jaki kolor uzyskasz, pierwszą próbę zrób na pojedynczym loczku wyciętym z włosów. Po ucięciu włosków, zwiąż pukiel, aby się nie rozsypał.
Dobrze byłoby zrobić to zaraz po umyciu włosów, aby włosy do próby nie były natłuszczone. Nanieś farbę na pukiel, trzymaj określoną ilość czasu np. 20-30 minut, spłucz i osusz – dopiero na suchych włosach możesz ocenić efekt.
Jeszcze jedna ważna wskazówka. Rozjaśniając włosy, nie zostawiaj zbyt ciemnych brwi – będzie to wyglądało bardzo nienaturalnie. Na brwi barwnik nanosimy pędzelkiem, uważając aby nie zafarbować skóry.
Rozjaśnianie włosów blond
3 garści suszonego korzenia rabarbaru, sok z 1 cytryny, troszkę olejku roślinnego.
Jeśli dostaniesz zmielony rabarbar to dobrze, jeśli nie to musisz go zmielić w młynku do kawy. Do miseczki z proszkiem rabarbarowym dodaj sok z cytryny i olejek. Mieszaj aż powstanie jednorodna, gęsta papka. Do tego dodaj powoli gorącej wody mieszając. Odstaw na 10-15 minut. Jak zgęstnieje, znowu zacznij dodawać gorącą wodę.
Papkę nanoś szerokim pędzlem, na włosy umyte jednokrotnie. Możesz również tym barwnikiem robić pasemka, podkładając pod wyciągnięte pasma folię aluminiową, po nałożeniu barwnika, zawijasz folię – tak jak robi to fryzjer. Ważne jest aby trzymać włosy z barwnikiem w lekko podwyższonej temperaturze.
Bardzo ważne jest – aby unikną ć nieprzyjemnych niespodzianek – zrobienie testów na kolor, zwłaszcza jeżeli włosy były wcześniej farbowane chemicznie.
Po około pół godzinie można przyjąć, że nastąpi pierwsze rozjaśnienie do koloru miodowozłotego.
Uwaga: plamy na ręczniku po tym barwniku nie schodzą nawet po gotowaniu.
Rabarbar jest bogaty w naturalną skrobię i witaminy, dzięki czemu pielęgnuje włosy i nadaje im wspaniały, naturalny, złoty blask.
Przyciemnianie włosów ciemnych
3 garści wysuszonych łupin orzecha włoskiego, trochę octu owocowego i olejku roślinnego.
Łupiny mielisz w młynku, powoli dodajesz ocet i olejek roślinny, a następnie wrzącą wodę. Odstaw na 10-15 minut. Jak zgęstnieje, znowu zacznij dodawać gorącą wodę, aby utrzymać konsystencję papki.
Umyj włosy raz i lekko osusz. Barwnik nakładaj równomiernie. Aby utrzymać ciepło, nałóż czepek kąpielowy. Orzech włoski to bardzo intensywny barwnik – 20 minut powoduje zmianę koloru o 1 ton. Sprawdź wcześniej na wyciętym puklu jaki odcień chcesz uzyskać.
Henna
1 szklanka henny czerwonej lub czarnej, 1 żółtko, 1 łyżka oliwy z oliwek, mocna czarna herbata.
Mieszankę należy przygotować 1 dzień wcześniej, naczynko powinno być szczelnie nakryte przez noc.
Hennę mieszamy z żółtkiem i oliwą, dodajemy mocny wywar z czarnej herbaty, tak aby powstała równomierna, gładka masa. Jeżeli na następny dzień, papka będzie zbyt gęsta, do rozcieńczenia użyj również dodać mocnego wyciągu z czarnej herbaty.
Myjesz włosy i lekko suszysz, nakładasz papkę. Na to czepek kąpielowy i zawijasz głowę w ciepły ręcznik. Długość stosowania jest uzależniona od koloru jaki chcesz uzyskać.
Henna w połączeniu z żółtkiem i oliwą z oliwek, nadaje włosom piękny kolor i blask.
W przypadku henny naturalnej (bezbarwnej) przepis stosowania jest identyczny.
Henna czarna jest do stosowania na włosy czarne. Henna czerwona nadaje się do farbowania włosów jak i ich tonowania.
Kolor marchewkowy możesz uzyskać trzymając hennę czerwoną bardzo długo na głowie, lub jeżeli wcześniej twoje włosy były farbowane na blond.
Przy zastosowaniu henny czerwonej, włosy czarne uzyskają piękne czerwone refleksy, włosy blond uzyskają kolor czerwień tycjańska, a włosy kasztanowe staną się brązowoczerwone.
Ponieważ każdy włos przyjmuje barwnik inaczej, aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, najbezpieczniej jest wypraktykować długość trzymania henny na wyciętym puklu.
O ŁYSIENIU SŁÓW KILKA Z OBOWIĄZKU
Co to jest łysienie?
W zależności od rodzaju, każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem. Polecane są różne metody terapii. Często łysienie występuje po przebytych chorobach lub jest efektem tych, które w organizmie się rozwijają.
Jeżeli obawiasz się, że zaczynasz łysieć to zacznij konsultacje od lekarza dermatologa.
Najczęstszym rodzajem łysienia, występującym w 95% przypadków u mężczyzn, jest łysienie androgenowe, uwarunkowane genetycznie i często występujące rodzinnie.
Co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40. rokiem życia obserwuje łysienie o różnym stopniu nasilenia. Wśród mężczyzn około 50. roku życia ponad połowa utraciła już włosy (TNS OBOP, 2003).
Łysienie u mężczyzn
Sprawcą łysienia u mężczyzn jest dihydrotestosteron (DHT). W dużej części jest ono dziedziczone po obojgu rodzicach. Konkretnie, dziedziczona jest nadwrażliwość komórek włosa na DHT i to właśnie jest powodem powstawania zakoli i przerzedzeń na szczycie głowy.
Mieszki włosowe zmniejszają się z czasem i produkują coraz słabsze włosy zamiast normalnych włosów długich i dobrze zabarwionych.
Jednocześnie gruczoły łojowe wytwarzają tłuszcz, wskutek czego skóra w tych miejscach staje się oleista i lśniąca.
Istnieją już sposoby farmakologicznego powstrzymywania i odwrócenia procesu łysienia – w tym celu skontaktuj się z lekarzem dermatologiem.
Łysienie u kobiet
Łysienie u kobiet występuje u około 60% przed 60 rokiem życia i przyjmuje postać przerzedzenia obejmującego całą górną powierzchnię głowy.
Rzadko występuje u kobiet łysienie podobne do męskiego, natomiast występują formy mieszane.
Przed łysieniem kobiety są chronione przez estradiol.
Łysienie może przebiegać niezauważalnie, ale może również doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów w całej okolicy ciemieniowo-szczytowej.
Łysienie anagenowe jest skutkiem zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa i
przedwczesnego zakończeniu fazy wzrostu, wskutek czego dochodzi do zmniejszenia korzenia, przerwania jego ciągłości i wypadnięcia włosa, a w konsekwencji do znacznego łysienia w krótkim czasie.
Przyczyny: chemioterapia, radioterapia, ciężkie układowe infekcje.
Łysienie plackowate to ok. 1% przypadków, choroba o podłożu autoimmunologicznym.
Spotykane u młodych mężczyzn, kobiety oraz dzieci.
Przybiera postać przypadkowo rozrzuconych łysiejących miejsc, całkowicie pozbawionych włosów.
Miejsca te z czasem się powiększają i zwiększa się również ich liczba. Czasem może doprowadzić do utraty włosów na całym ciele. Czasami zdarza się, że następuje samoistne wyleczenie.
Rzadko występujące odmiany łysienia plackowatego to utrata wszystkich włosów na głowie oraz utrata włosów na całym ciele.
Co powoduje łysienie plackowate:
* Czynniki dziedziczne
* Immunologiczne uwarunkowania
* Schorzeń atopowe lub autoimmunologiczne (bielactwo, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, anemia złośliwa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty)
* Częstsze występowanie u osób z zespołem Downa
* Zaburzenia psychiczne
Co to jest łysienie bliznowaciejące
Zaburzenia prowadzące do zniszczenia mieszka włosowego bez względu na to, czy jest powodowane przez chorobę, czy też czynniki zewnętrzne.
Inne powody wywołujące łysienie
Choroby zakaźne – podwyższona temperatura ciała człowieka towarzysząca przez dłuższy czas podczas choroby zakaźnej, może spowodować nadmierną utratę włosów, co najczęściej można zaobserwować ok. 3 miesiące po wystąpieniu gorączki.
Cukrzyca – przyjmowanie insuliny pomaga utrzymać lepszy stan włosów.
Zaburzenia hormonalne – nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Włosy stają się rzadsze, suche, szorstkie i łamliwe.
Choroby wątroby – w ciężkich chorobach wątroby łysienie jest powodowane zaburzeniami metabolizmu aminokwasów.
***************************************
Na tym kończę drugą część kompendium naturalnych sposobów na zdrowe, lśniące i olśniewające włosy.
Poprzednią część znajdziesz tutaj: Kompendium naturalnych sposobów na zdrowe, lśniące i olśniewające włosy, część 1
Na zdrowie! Na urodę!
#pięknewłosy #maseczkinawłosy #naturalnekosmetyki #znienacka45
*********************************************
Aby nie ominęły Cię następne fantastyczne wpisy na tym blogu, subskrybuj tutaj:
[…] Kompendium Naturalnych Sposobów Na Olśniewające Włosy część 2 znajdziesz tutaj. […]