Właściwości yerba mate rzadko są poddawane pod wątpliwość.
„No co ty? Nie pijesz yerba mate?” prychnęła Zośka, gdy zaczęłam mówić o tym, że mam ostatnio mniej energii, chcę trochę zmienić dietę na zdrowszą, bo latka lecą, a ja nie zamierzam przesiadywać u lekarza, tylko nadal korzystać z życia.
Nie tylko Zośka, z tego pamiętam Kolega Architekt też, piją yerba mate i wierzą we właściwości zdrowotne yerba mate.
Zachęcona, przy następnych zakupach kupiłam jedno nieduże opakowanie. Zaparzyłam. W smaku ohyda – co utwierdziło mnie w słuszności przekonań Zośki, czyli, że pewnie zdrowa. Bo jak mówią, zdrowe znaczy albo ohydne w smaku, albo smaku pozbawione.
Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie zaczęła szperać na temat właściwości yerba mate i to czego się doszperałam spowodowało, że w te pędy wyrzucę nabyte opakowanie i wrócę do zielonej herbaty.
Niestety badania nie są tak jednoznaczne jak popularne przekonania i pokazują, że jest związek pomiędzy zachorowalnością na raka, a piciem yerba mate w większych ilościach. Wygląda na to, że yerba mate zawiera nie tylko zestaw substancji, które wpływają pozytywnie na zdrowie, ale również zestaw wpływający negatywnie.
Czym jest yerba mate?
Popularny napój w Ameryce Południowej, zyskujący coraz większą ilość fanów na całym globie, głównie dzięki przekonaniu o jej silnych właściwościach zdrowotnych. Sporządzany z suchych liści podobnie jak herbata, ale yerba mate może być robiona nie tylko na gorąco, ale także na zimno.
Właściwości yerba mate, a rak
Popularne przekonanie, że yerba mate to eliksir zdrowia jest podważane przez wiele badań, które dowodzą występowanie związku pomiędzy piciem yerba mate, a występowaniem nowotworów.
Niektóre z badań sugerują, że ma to głównie związek z bardzo wysoką temperaturą spożywanego napoju. Inne badania wykazują jednak, że w yerba mate znajdują się związki rakotwórcze, które bezpośrednio wpływają negatywnie na zdrowie.
Dwa amerykańskie programy badające toksykologiczność substancji International Agency for Research on Cancer (IARC) Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans oraz National Toxicology Program’s Report of Carcinogens klasyfikują yerba mate w kategorii posiadającej umiarkowany wpływ na zagrożenie występowaniem raka u ludzi. (Źródło: Abnet CC, Carcinogenic food contaminants, Cancer Invest. 2007;25(3):189-96).
Właściwości yerba mate – dostarcza w jednej dawce takiej ilości substancji rakotwórczych, jaką dostarcza sobie człowiek wypalając paczkę papierosów dziennie
Badanie przeprowadzono pod kątem ilości substancji szkodliwych zarówno w gorących naparach jak i zimnych wyciągach. Naukowcy postanowili dowiedzieć się czy yerba mate zawiera związki z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a jeśli występują, to w jakich ilościach. Jest to o tyle ważne, że w jedzeniu są zawarte ich śladowe ilości, które nie powodują szkód. Jednak w większych ilościach powodują uszkodzenia tkanek w organizmie i narażają na wystąpienie nowotworu.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne są to związki bardzo niebezpieczne, ponieważ wywołują zmiany nowotworowe w różnych tkankach. Wydzielają się w trakcie spalania drewna iglastego, palenia papierosów, produkcji asfaltu, pracy pieców koksowniczych, są obecne w spalinach samochodowych i smole pogazowej. W postaci czystej stosowane są do produkcji leków, farb, pestycydów i tworzyw sztucznych.
Naukowcy przebadali 8 najpopularniejszych marek yerba mate. Badana była yerba mate przygotowana na zimno i na gorąco oraz dla porównania sprawdzono ilości badanych substancji w liściach zielonej herbaty.
Okazało się, że koncentracja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych jest od 2 do 11 razy wyższa w zimnych i gorących wyciągach z yerba mate, niż w liściach zielonej herbaty. Nie były porównywane ilości w samym naparze z liści zielonej herbaty.
Badanie wykazało, że yerba mate przygotowana w sposób tradycyjny – tak jak to się robi w Ameryce Południowej – dostarcza w jednej dawce takiej ilości substancji rakotwórczych, jaką dostarcza sobie człowiek wypalając paczkę papierosów dziennie.
Podsumowując wygląda na to, że okazjonalnie można pić yerba mate, ale wątpić należy czy jest to najlepszy wybór w przypadku poszukiwania całkiem zdrowego napoju.
(Źródło: Kamangar F, Schantz MM, Abnet CC, Fagundes RB, Dawsey SM. High levels of carcinogenic polycyclic aromatic hydrocarbons in mate drinks. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008;17(5):1262-68)
*********************************************
Aby nie ominęły Cię następne wpisy na tym blogu, subskrybuj tutaj:
Grażyna Naszkiewicz-Smukalska napisał
Podejrzewałam, że coś tu śmierdzi…i to dosłownie. Dostałam yerba pierwszy raz od zaprzyjaźnionych Brazylijczyków 20 lat temu. Nie zachwyciłam się. Wolę kawę z Kurytyby,jest nieprawdopodobnie aromatyczna. 🙂